Kandžių kontrolė

Dezinfekcijos paslaugos (DP) siūlo jums kandžių naikinimo paslaugas. Kaip tai vyksta? Ko galima tikėtis?

Darbų eiga pateikiama žemiau:

1. Mūsų specialistas atvyks pas jus į namus ir atliks objekto apžiūra;

2. Po apžiūros, pasiruoš visą reikalingą įrangą ir pradės vabzdžių naikinimo darbus (Būtinai prieš specialistui atvykstant patalpos turi būti paruoštos vabzdžių naikinimui);

3. Kliento patalpų pasiruošimo veiksmai (spausti čia);

4. DP kandžių naikinimo metu bus vykdomas cheminis šlapias ir sausas (pagal poreikį) patalpų apruošimas pagal specialiai kandims naikinti DP metodiką;

5. DP kenkėjų kontrolės specialistai po blusų naikinimo darbų atlikimo jūsų patalpose, paprašys susipažinti su atmintine, kad būtų užtikrintas jūsų saugumas ir pasiektas kuo didesnis vabzdžių naikinimo efektyvumas.

Jei norite trumpai susipažinti su blakių atsiradimu ir apsisaugojimu skaitykite toliau.

Nuo seno visuomenėje yra priimta kandys skirstyti į dvi grupes „maistinės kandys“ ir „drabužinės kandys“. Iš tikrųjų šios vabzdžių rūšys panašios tik vizualiai ir priklauso vienam buriui – drugių, bet šeimos yra skirtingos, tad sakyti, kad čia vienas ir tas pats vabzdys negalima. „Drabužinės kandys“ yra vabzdžiai, pažeidžiantys audinius. Lietuvoje yra paplitusios dvi rūšys: drabužinė kandis (Tineola bisselliella humm) ir kailinė kandis (Tinea pellionella l.). „Maistinės kandys“ – tai Lietuvoje paplitę vabzdžiai: aruodinis ugniukas (Plodia interpunctella), kakavinis arba tabokinis ugniukas (Ephestia elutella), datulinis ugniukas (Cadra cautella Walk.) ir malūnins ugniukas (Ephestia kuhniela Zell).

Kur galima aptikti? Šie vabzdžiai gavo visiems gerai žinomus pavadinimus dėl to, kad vienus galima aptikti tarp rūbų, kitus prie maisto.

Drabužinės kandys skraido blogai, tik sutemus, dėl to vengia šviesos ir dažniausiai aptinkamos netoli sugadintų audinių, tamsiausiose spintų vietose. Abi drabužinių kandžių rūšys maitinasi vilnos audiniais, kilimais, kilimėliais, minkštais baldais, kailiu, gyvūnų šepečiuose likusio kailio likučiais, vilnos veltiniais pianine. Sintetika ar audiniais, tokiais kaip medvilnė, maitinasi tik tuomet, jei jie yra sumaišyti su vilna. Žala dažniausiai atsiranda paslėptose vietose, tokiose kaip: po drabužių rankovėmis ir kalnieriais, audiniu padengtų baldų plyšiuose, kilimuose po baldais. Kailinė kandis gali pažeisti ir iš augalinio pluošto pagamintus audinius.

Ugniukai „Maistinės kandys“ suaugę vabzdžiai neatsakingi už žalą, kadangi jie minta skystu maistu ir vandeniu arba nevalgo visai. Produkcijos pagrindinis kenkėjas yra lervos, kurios ne tik maitinasi produkcija, bet taip pat užkrečia ją išmatomis ir voratinkliniais siūlais. Palyginus su drabužinėmis kandimis ugniukai suaugėliai gerai skraido ir juos galima pamatyti dieną. Ugniukas didelis kenkėjas sandėlių ir vienetinės produkcijos. Jie užkrečia grūdus, vaisius, gliaudytus riešutus, kakavos pupeles, žuvį, tabaką, pašarus, džiovintus vaisius, šokolado produkciją. Žala ypač didelė kai miltinė produkcija laikoma palaida, lengvai prieinama, retais atvejais – kai laikoma uždarose tarose, objektuose.

Kaip apsisaugoti?

Drabužinės kandys. Šiems vabzdžiams kontroliuoti yra begalė metodų tokių kaip: periodinis sausas valymas, plovimas, tinkamas saugojimas, fumigacija, gaudymas spąstais ir insekticidų (chemija vabzdžiams naikinti) naudojimas. Tam, kad užkirsti kelią ar kontroliuoti užkrėtimą, periodiškai valykite namų aplinkos vietas, tokias kaip:

  • po baldais ar sunkiais daiktais, ypač stovinčius ant kilimų;

  • palei grindjuostes ir plyšius, kur gali kauptis plaukai ir šiukšlės ;

  • spintas, ypač tas, kur laikote vilnos ir kailio gaminius;

  • už šildytuvų ir angas šalia jų.

Gėriausia priemonė beveik visoms sritims valyti yra dulkių siurblys. Po naudojimo būtina pašalinti siurblio maišą ir išnešti iš patalpų, nes jame gali būti nežuvusių lervų arba saugusių kandžių.

Kandys pirmiausia gali įsitvirtinti ilgai saugojamuose drabužiuose. Jei šie rūbai dar neapkrėsti, išneškite juos į lauką ir nuvalykite juos šepečiu palei siūles ir sujungimus, taip jus sunaikinsite kandžių kiaušinius ir aptiksite lervas. Drabužinės suaugusios kandys nemėgsta šviesos, todėl neradusios kur pasislėpti, jos pasišalins.

 Sausas valymas ar rūbų plovimas karštame vandenyje (temperatūra virš 60 C laipsnių ir 20-30 min. plovimas) žudo visų stadijų vabzdžius. Tai yra labiausiai paplitęs drabužinių kandžių kontrolės būdas. Kadangi daugelis vilnonių drabužių negali būti plaunami karštame vandenyje, sausas valymas yra vienintelis valymo būdas. Saugokite ir laikykite tik švarius rūbus, nes mažiau tikėtina, kad vabzdžiai pasirinks švarius rūbus, o ne labai užterštus. Siūlome drabužius laikyti tam specialiai pritaikytuose vakuuminiuose, sandariuose įpakavimuose, kurie apsunkins vabzdžių patekimą.

Ugniukai „Maistinės kandys“. Šių vabzdžių kontrolės laikas ir metodai dažnai priklauso nuo rūšies. Lervas dažnai sunku pasiekti, nes jos randasi maisto produktuose ar plyšiuose, dėl to kartais pastebimos tik migruojant. Suaugusius vabzdžius galima gaudyti su lipniomis gaudyklėmis ant kurių paviršiaus yra feromonas (kvapas priviliojantis ugniukus). Gaudykles geriausia išdėstyti 1-2 m. virš grindų, ten kur nėra ar mažiau dulkėta. Ten kur yra dulkėta, galima naudoti plastikines taras su į vidų nukreiptu piltuvėliu, rezervuaru pripildytu vandeniu, kurio sudėtyje yra truputi ploviklio, o vabzdžiai priviliojami feromonų pagalba.

Ypač svarbi priemonė vabzdžių užkrėtimui valdyti yra gera, sandari pakuotė. Taip jūs ne tik užkirsite kelią patekimui prie maisto, bet tai taip pat patogu tuomet, kai į namus parsinešat užkrėstą produkciją, kurią patalpinus į sandarų indą, iš jo išsiritę suaugėliai negalės pasišalinti ir apkrėsti sveikų maisto produktų ir jūs juos pastebėsite. Nemaišykite senos produkcijos su nauja jei nesate įsitikinę, kad ji neužkrėsta.

Kenkėjų užterštai žaliavai ir produktams turėtų būti taikoma terminės kenkėjų kontrolės procedūra. Ugniukai gali būti sunaikinti per septynias dienas bet kurioje jų vystymosi stadijoje, paveikiant juos 20 C laipsnių temperatūra žemiau nulio arba per vieną valandą paveikiant 60 C laipsnių karščiu. Reikia nepamiršti, kad nevisą produkciją galimą šildyti aukštoje temperatūroje.

Ieškodami ugniukų lervų pradėkite nuo birios produkcijos (grudai, vaisiai, gliaudyti riešutai, kakavos pupelės, žuvis, tabakas, pašarai, džiovinti vaisiai, šokoladas, džiovintos gėlės, sėklos), kuri ilgą laiką randasi spintoje. Taip pat atidžiau tikrinkite produktus, kurie yra nesandariuose induose arba plonuose paketuose. Išskirtiniai užkrėstumo ženklai – sulipę su voratinklinių siūlų dalelėmis produktai. Užteršta produkcija turi būti nedelsiant išmesta arba apdorota taip, kad vabzdžiai būtų sunaikinti. Nepamirškite kruopščiai išsiurbti sritis, kur buvo saugomas maistas, taip pat, nors ne taip svarbu, kai pašalinsite užkrėstą produkciją, išplaukite paviršius šarminiais plovikliais, tokiais kaip muiluotas arba chloruotas vanduo.