Kai internete pilna įvairiausios informacijos apie tarakonų naikinimą, atbaidymą ir įvairius kitus kovos su jais būdus, lengva pasiklysti ir prarasti viltį šių kenkėjų atsikratyti, ypač, kai išbandomi keli būdai iš eilės, neduodantys norimų rezultatų. Šį kartą pabandysime išaiškinti keletą tarakonų naikinimo įpatumų – tai mitai ar tikrovė?

1. Paplitusi nuomonė: Jei kaimynai turi tarakonų, tai atskirame bute jų išnaikinti neįmanoma.
Atsakymas: Tarakonai iš tiesų lengvai patenka iš vieno buto į kitą, jei yra tam paliktos galimybės: neužtaisytos ventiliacijos angos tinkleliu, palikti plyšiai sienose ir grindyse, tarp vamzdžių. Taip pat jie gali keliauti net kanalizacijos vamzdžiais iš vienos patalpos į kitas, bet tai reti atvejai. Vasarą jie gali keliauti net išorinėmis namo sienomis. Todėl efektyvi tarakonų kontrolė turi būti tik sisteminė kontrolė, apimanti kenkėjų naikinimą, atbaidymą, ir naujų kenkėjų patekimo į patalpas kelių užkitimą. Profesionali tarakonų kontrolė turi susidėti iš šių trijų pagrindinių dalių:
1) sunaikinami pačiame bute esantys tarakonai cheminėmis medžiagomis;
2) sudaromas apsauginis perimetras, kuris neleidžia patekti ir atbaido iš gretimų patalpų mėginančius atklysti individus per plyšius sienose ir grindyse, tarp vamzdžių, ventiliacijos angomis;
3) paliekama apsauginė plėvelė žmogaus nepaliečiamose vietose, tokiose kaip už spintučių ar šaldytuvų (tokiu atveju ji yra visiškai nekenksminga), ant kurių patekęs tarakonas bus paveiktas ir po trumpo laiko tarpo žus, nespėjęs pridaryti žalos.
Tik tokiu būdu pasiekiamas ilgalaikis visiško išnaikinimo poveikis. Taigi tarakonus yra įmanoma išnaikinti bute, esančiame daugiabutyje, kuris yra apkrėstas tarakonais, bet tik naudojant sisteminę kenkėjų kontrolę.
Išvada: tai yra mitas.

2. Paplitusi nuomonė: Tarakonus naikinsiu po kapitalinio buto remonto, kai užtaisysiu visas angas ir skyles, nes jei bus atviri tarakonų keliavimo takai iš kitų butų, iš naikinimo nebus jokios naudos.
Atsakymas: Kaip minėta ankščiau, atliekant sisteminę profesionalią kenkėjų kontrolę – cheminėmis medžiagomis padengiami visi plyšiai ir angos, per kurias gali keliauti tarakonai, taip sudarant barjerą jiems patekti į patalpas. Tačiau šis barjeras nėra ilgalaikis (kaip kad būtų tinklelio uždėjimas ant ventiliacijos angų, skylių užtaisymas ir kt). Tačiau priklausomai nuo aplinkos sąlygų, ir angų gausos – cheminis barjeras nuo pakartotinės parazitų invazijos gali gelbėti net iki metų.
Išvada: tai yra mitas.

3. Paplitusi nuomonė: Purkšti cheminėmis medžiagomis yra blogai, geriau naudoti žėlė, kreidutes ir pan.
Atsakymas: Purškimo metu cheminės dalelės pasklinda ore ir yra padengiami tam tikri paviršiai. Purškimo ir medžiagų veikimo metu, kol dar nėra kambariai išvėdinti, bute iš tiesų galima būti tik su asmens apsaugos priemonėmis (kaukėmis, pirštinėmis). Pasibaigus reikiamam medžiagų veikimo laikui, patalpas būtina gerai išvėdinti ir paviršius, kurie tiesiogiai liečiasi su žmogaus oda – nuplauti šarminiais plovikliais. Taip pašalinama ore likusios medžiagos likučiai ir plovimo metu nuvalomi paviršiai, su kuriais gali liestis žmogaus oda. Taip grėsmė žmogaus ir gyvūnų sveikatai panaikinama. Kreidutės ir želė, skirti tarakonų naikinimui, nesudaro apsauginio buto perimetro, dėl ko bute jau netrukus gali vėl atsirasti nauja parazitų invazija.
Išvada: tai yra mitas.

4. Paplitusi nuomonė: Tarakonai man netrukdo.
Atsakymas: Tarakonai perneša bent 22 rūšis patogeninių bakterijų, virusus, grybelius, žarnyno ligas, taip pat parazitinių kirmėlių kiaušinėlius. Specifiniu kvapu ir ekskrementais užteršia maistą. Gali sukelti alergijas ir astmą. Didelę dalį sergančiųjų astma sudaro gyventojai, įjautrinti tarakonų. Tyrimai parodė, kad žmonėms, sergantiems alergija tarakonams, gali išsivystyti ūmūs astmos priepuoliai. Tarakonų pernešami alergenai ilgai išlieka aplinkoje net po jų mirties. Alergiją tarakonams reikėtų įtarti, kai tokie simptomai kaip – užgulta nosis, akių ar ausų uždegimai, odos bėrimas ar bronchų astma išlieka ištisus metus.
Išvada: tai yra mitas.

5. Paplitusi nuomonė: Vieno karto neužteks (užsakant paslaugas iš specialistų).
Atsakymas: Iš tiesų cheminės medžiagos nevisada paveikia tarakonų kiaušinėlius. Dėl to ne daugiau nei po mėnesio (jei tai vokiškieji prusokai) – gali išsiristi nauja tarakonų vada. Greičiausiai, bet nebūtinai, jie bus sunaikinti užlipę ant sudarytos apsauginės plėvelės, sudarytos žmogui nepasiekiamose vietose (už spintučių, šaldytuvų). Tačiau reikėtų pasidomėti ar įmonė, kurioje užsakoma paslauga, teikia kokią nors garantiją, nes kartais visgi tenka po mėnesio paslaugą pakartoti.
Išvada: Ir mitas ir tiesa.

6. Paplitusi nuomonė: Tarakonus galima išsinaikinti patiems.
Atsakymas: Tikrai yra atvejų, kai tarakonus žmonės sėkmingai yra išnaikinę patys. Bet dažniausiai, dėl pilnos sistemos netaikymo ir neprofesionalių medžiagų naudojimo, tai apima laikiną populiacijos sumažinimą, o ne visišką jos išnaikinimą patalpose ir po mažiau nei mėnesio tarakonų vėl būna tiek kiek buvę. Didžiausią rūpestį tai kelia dar ir todėl, kad naikindami patys žmonės dažnai sunaudoja daugiau cheminių medžiagų nei specialistai sunaudotų tikslingai jas pritaikydami, dėl ko padidėja žala gamtai. Taip pat atsiranda rizika žmogaus sveikatai, nes ne visada medžiagos naudojamos pagal instrukcijas ir saugumo reikalavimus.
Išvada: Ir mitas ir tiesa.

Parengė UAB „Dezinfekcijos paslaugos“ specialistai.

nuorodos

Susiję straipsniai ir nuorodos:

lt_LTLithuanian