Dauguma blakių rūšių nedaro žmonėms jokios žalos. Prie parazitinių blakių šeimos priklauso maždaug 100 rūšių, paplitusių visame pasaulyje. Nors visos parazitinės blakės yra kraujasiurbės, tik dvi jų rūšys kenkia žmonėms – tai patalinė blakė (Cimex lectularius) ir atogrąžinė blakė (Cimex hemipterus).

     Kitos rūšys labiausiai puola šikšnosparnius ir paukščius. Šie vabzdžiai neturi sparnų ir yra tokie plokšti, kad gali įlįsti į tarpą, į kurį vargiai įkištum popieriaus lapą.

 

     Patalinė blakė (Cimex lectularius, angl. Common bedbug, vok. Bettwanze), labiausiai paplitusi žmones puolančių erkių rūšis, kilo iš Artimųjų Rytų. Gamtoje jos puola daugiausia šikšnosparnius. Tai parazitinių blakių (Cimicidae) šeimos besparnis naktinis vabzdys.

     Kūnas apie 4-5 mm ilgio, raudonai rudas, apaugęs tankiais rudais plaukeliais. Priekiniai priešnugarėlės kampai yra skiautelių formos, ištįsę ir iš šonų apgaubia galvos pagrindą. Kojos bėgiojamosios, bet gali labai greita ropoti. Turi gerai išvystytą uoslę.

     Šie vabzdžiai aktyvūs būna tik naktį, o maitinasi tik kartą per savaitę. Šios jų savybės, deja, nedaug guodžia jų aukas, nes blakės gyvena dideliais būriais, todėl žmones kandžioja kasnakt.

     Kąsdamos blakės į žaizdelę suleidžia seilių, turinčių skausmą malšinančių savybių. Auka nieko nejaučia nuo trijų iki dvylikos minučių. Per tą laiką blakė prisisiurbia kraujo šešis kartus daugiau nei sveria pati. Tik retais atvejais žmogus pastebi, kad jam kanda, – nemalonius pojūčius dažniausiai pajunta ryte. Jų įgėlimo vietose susiformuoja raudoni, niežtintys gūzeliai, tad neretai jie supainiojami su uodo įgėlimu. Juos atskirti padės tai, kad blakių įkandimai išsidėstę keletas vienas šialia kito, tuo tarpų uodų – visiškai atsitiktine tvarka.

     Pati blakė nėra pavojinga. Pavyzdžiui, nėra nustatyta atvejų, kad blakės perneštų ligas. Tačiau jų įkandimai labai nemalonūs, todėl žmonės stengiasi su jomis kovoti.

     Patalinė blakė dieną slapstosi po tapetais, įvairiose sienų, lubų, baldų plyšiuose, čiužinių klostėse, tarp knygų, taip pat gali slėptis net lempų jungikliuose, rozetėse ar baldų varžtų skylutėse. Tik labai išbadėjusios (gali badauti iki 6 mėnesių) puola žmogų dieną.

     Patelė deda apie 150-345 baltų kiaušinėlių tose vietose, kur dieną slepiasi. Gemalas vystosi nuo 10 iki 30 dienų. Vystymuisi įtakos turi temperatūra. Lervos panašios į suaugusias blakes, tik mažesnės, vystosi 30–90 dienų, augdamos 4 kartus neriasi. Prieš nėrimąsi jos turi prisisiurbti kraujo, kitaip nustoja augti ir nertis. Suaugusios blakės gyvena iki 18 mėnesių. Žemesnė nei 13 laipsnių temperatūra blakėme pavojinga, todėl jos nustoja vystytis, o kiaušinėliai ir jaunos nimfos žūva.

     Blakių buvimą išduoda juodos ar net raudonos, trupinių dydžio išmatos, pamesti kiautai.

Parengė UAB „Dezinfekcijos paslaugos“ specialistai.

nuorodos

Susiję straipsniai ir nuorodos:

 

lt_LTLithuanian