Ar galima išnaikinti erkes?

Erkes išnaikinti kaip ir kiekvieną vabzdį galima ir jei yra galimybės būtina. Erkės naikinamos tik aplink namų zoną (1 m.), plačiau naikinti erkes negalima pagal galiojančius LR įstatymus.

Kiek neturi lyti po erkių naikinimo darbų?

Po erkių naikinimo paslaugos lietaus neturi būti 3-4 val.

Kiek laiko negalima vaikščioti per žolę ar liesti ją rankomis?

Nerekomenduojama vaikščioti žole tą pačią dieną po purškimo basomis kojomis, ir liesti ją rankomis. Alergiškiems žmonėms ar naujagimiams, kaip ir nuo bet kokios chemijos rekomenduojama pasisaugoti kuo ilgiau.

Kaip pasiruošti sklypą prieš erkių naikinimą?

Prieš kiekvieną naikinimą paruoškite visą žolės plotą, aplink medžius, krūmus (pakelkite šakas, jei tai įmanoma), jei tai neankstyvas pavasaris, nupjaukite žolę, žolės aukštis turi būti iki 8 сm, taip pat, jei aplink jūsų sklypą nėra kaimynų, būtinai paruoškite perimetro juostą, vieno metro pločio aplink jūsų sklypą. Surinkite visus daiktus nuo žolės, kuriuos norite apsaugoti nuo chemijos: vaikų žaislus, sporto inventorių, ir kt. Uždenkite geriamojo vandens talpyklas. Purškimo metu išveskite gyvūnus iš lauko, jų uoslė labai jautri todėl turėtu būti kuo toliau vykdomų darbų. Įspėkite kaimynus dėl atliekamų darbų, nes jei bus vėjas ar dirbant su didelio srauto purkštuvais, jiems galite sugadinti šventę ar kitą veiklą lauke. Po Erkių naikinimo nėra draudžiama veikla lauke, bet rekomenduojame vengti vaikams žaisti ant ką tik nupurkštos žolės, o suaugusiems vaikščioti be avalynės, nuoga koja, geriau palaukti kitos dienos.

Kada reikėtų naikinti erkes pirma kartą?

Erkių aktyvumas prasideda pavasarį, kai atšyla žemė ir prasideda gyvūnų migracija. Aišku mūsų žiemos darosi vis šiltesnės, dėl to erkių judėjimas gali prasidėti jau ir žiema. Geriausiai stebėti aplinką, ypač mūsų naminius gyvūnus, nes dažnai jie pirmieji mums praneša apie erkių atsiradimą.

Kiek galioja chemija ir kaip dažnai reikia naikinti erkes?

Bet kokia chemija dėl aplinkos veiksnių lietaus, saulės, vėjo, dulkių, gyvūnų ir žmonių migracijos negali išsilaikyti ilgai. Taip pat, sudėtingi chemijos junginiai, kurie teršia gamtą yra uždrausti pagal EU reglamentą ir LR įstatymus. Dėl to jei oro sąlygos palankios chemija gali išsilaikyti aplinkoje apie savaitę ir gal truputi ilgiau, bet iš esmės chemija veiksminga 3 dienas. Greičiausiai chemiją sunaikina saulė ir vėjas, sunaikindami cheminių junginių mikro kapsules.

Erkių naikinimas vyksta kelis kartus per šiltąjį sezoną. Po naikinimo darbų išnaikinama apie 95-98% erkių, kita dalis dažnai pasislepia ar kitokias būdais išvengia chemijos, kas gali įvykti dėl daugelio faktorių, kurių dažnai neįmanoma sukontroliuoti. Padidinti išnaikinimo procentą galima su naikinimo dažnio kartojimo didinimų. Erkės nėra judrios, jos per savo gyvenimą savarankiškai nenukeliauja ir 5 metrų, dėl to naikinimo procedūrų kartojimas priartina erkių populiacijos dydį prie 0% objekte. Bet 0% situacija galioja sklypams kurie yra toli nuo miško, aukštos augmenijos, gyvūnų migracijos (paukščiai taip pat) ir neturi naminių gyvūnų, visais kitais atvejais 0% erkių populiacijos koncentracija gali būti tik iš karto po naikinimo darbų, bet po to kai chemija išnykstą erkes gali ir vėl patekti į sklypą. Erkių naikinimo dažnis po kiekvienų metų erkių naikinimo darbų retėja, bet jei sklypas yra aplinkoje ar netoli tokios, kur yra nemaža erkių koncentracija, dažnis priklauso nuo aplinkybių ir jų suvaldymo. Jei jūsų sklypas toli nuo erkių koncentracijos aplinkos, per sezoną užteks 1-2 kartų, o po metų, kitų gali ir iš viso nereikėti, bet jei arti erkių koncentracijos aplinkos, reikės 3-4 kartų, o gal ir kas mėnesį. Rekomenduojame stebėti aplinką ir gyvūnus, dažnai to pakanka sprendimui dėl erkių naikinimo.

Ar chemija kenkia aplinkai ir žmonių sveikatai?

Bet kokia chemija kuri skirta erkių naikinimui ir leidžiama pagal LR įstatymus kenkia aplinkai, nes naikinami visi vabzdžiai, kitaip neįmanoma, žmonėms chemija nepavojinga daugiau nei šampūnai nuo niežų ar utelių. Dėl alergijų kiekvienas žmogus turi nuspręsti savarankiškai, bet žmonėms kurie turi alergija naikinimo metu objekte būti negalima, nes dažnai chemija yra pagaminta iš sintetinių koncentruotų augalų emulsijų.

Kada  galima išleisti gyvūnus į lauką?

Gyvūnai turi būti laikomi ten, kur nepateks chemijos preparatai tol, kol bus vykdomi darbai ir 24 valandas po darbų atlikimo.

Jei erkių naikinimo metu chemija pateko ant vaiskrūmių ar vis dar galima valgyti vaisius?

Žmonėms chemija nepavojinga daugiau nei šampūnai nuo niežų ar utelių, bet kaip ir po bet kokios chemijos naudojimo ar patekimo ant maisto, būtinai reikia gerai juos nuplauti ir truputi palaikyti vandenyje, bent 20 minučių. Šiaip geriau sulaukti kol pasibaigs chemijos galiojimo laikas (atsakymo ieškoti aukščiau).

Jei bus dezinfekuotas tik mano sklypas, ar iš kaimyninių sklypų erkės neatkeliaus į mano sklypą?

Erkės nemigruoja ieškodamos maisto. Erkes perneša migruojantys gyvūnai tokie kaip graužikai, paukščiai, kiti laukiniai ir naminiai gyvūnai. Erkių patekimas į jūsų sklypą iš kaimynininių sklypų priklauso tik nuo šių įvykių gausos ir kitų atsitiktinių įvykių. Jei jus atliksite naikinimą, chemija paveiks visus esančius vabzdžius kurie yra tuo metu sklype veliau patekę vabzdžiai nebus paveikti chemijos. Jei aplinkoje gausų erkių ir didelė gyvūnų migracija, tai pirmoji erkė gan greitai gali patekti pas jus, bet pastebėti jus galėsite tik po kelių savaičių, kai jų bus pernešta daugiau.

 

Informacija paruošta UAB ‘”Dezinfekcijos paslaugos” kolektyvo

ARBA

Archyvai

lt_LTLithuanian