Drabužinės ir kailinės kandys

Yra 2 pagrindiniai kandžių, kurios aptinkamos namuose, tipai: kailinė kandis (lot. Tinea pellionella) ir drabužinė kandis (lot. Tineola bisselliella). Drabužius gadina tik besimaitinančios kandžių lervutės, suaugusios nesimaitina. Drabužinės kandys minta beveik visais gyvūninės kilmės pluoštais įskaitant vilną, moherą, kailį, plaukus, šerius, plunksnas ir negyvus vabzdžius. Namų ūkyje kandys gali apgadinti drabužius, paklodes, kilimus, užuolaidas, pledus, čiužinius, pagalves, kailius ir kitus iš natūralaus ar sintetinio sumaišyto su vilna materialo pagamintus daiktus. Jos nelinkusios įsikurti į pastoviai naudojamus daiktus (kilimas kambario vidury ir pan.). Labai mėgsta įsikurti kilimo kraštuose, prie sienos ar po baldais.

Kandys dažniausiai randamos tamsiose vietose (spintose, rūsiuose, palėpėse). Jos nemėgsta saulės šviesos ir jų netraukia šviesa sklindanti iš šviestuvų ar lempų. Jei pastebite kandis skraidančias virtuvėje ar kitose atvirose vietose, tai yra maistinės kandys. Kandžių atsiradimo priežastis yra ilgam laikui tamsioje vietoje netinkamai laikomi drabužiai ar kiti daiktai iš natūralaus pluošto, taip pat paukščių ar gyvūnų lizdai, kaminas ar plyšys. Šių dviejų rūšių kandys yra labai panašios. Gelsvai rudos, kūno ilgis yra apie 1,5 cm. Lervutės yra baltos su rudomis ar juodomis galvomis ir taip pat yra iki 1,5 cm ilgio. Kailinių kandžių lervos yra susisukusios į apsauginį kokoną iš šilko ir kitų medžiagų, dažniausiai susiliejančių su pačia audinio spalva, todėl žala yra nepastebima, kol lervos neišgraužia skylės. Drabužinių kandžių lervos neformuoja apsauginio kokono kol neįžengia į lėliukės stadiją.

Drabužinės kandys turi 4 metamorfozės stadijas – kiaušinėlio stadija, lerva, lėliukė ir suaugusi kandis. Patelės padeda nuo 100 iki 300 baltų kiaušinėlių drabužiuose ar kitose vietose. Kiaušinėliai išsirita vienos-dviejų savaičių bėgyje vasarą ar šiltoje aplinkoje, tuo tarpu jei aplinka yra vėsesnė, kiaušinėliai ritasi lėčiau. Laikas kai kandis iš kiaušinėlio stadijos pereiną į suaugusios lervos stadiją gali siekti nuo 40 iki 200 dienų, priklausomai nuo aplinkos sąlygų (temperatūros). Lėliukės stadija trunka nuo 1 iki 4 savaičių. Išsiritusios kandys pradeda daugintis, taip pradėdamos naują ciklą.

Prevencija

  • * Išjunkite šilumos šaltinius ir pravėdinkite patalpas;
  • * Įdėmiai patikrinkite gautas siuntas (ypač drabužius);
  • * Iškratykite drabužius;
  • * Išsisiurbkite drabužius su dulkių siurbliu;
  • * Išsiskalbkite drabužius aukštoje temperatūroje;
  • * Atsikratykite senų nereikalingų drabužių;
  • * Jei vistiek jų neatsikratote, kvieskite specialistus.

Daugiau apie blakių naikinimo ir kontrolės paslaugas gyventojams žiurėkite čia

lt_LTLithuanian