Maistinės kandys

Maistinės kandys (lot. Plodia Interpunctella) yra vienos iš dažniausiai pasitaikančių kenkėjų namuose. Jos yra apie 1 cm ilgio su rusvai rudais,bronzos atspalvio sparnais su šviesia juosta prie galvos. Kandies vikšras yra taip pat apie 1 cm ilgio, rusvai baltas su ruda galva.

Suaugusios maistinės kandys, taip pat kaip ir drabužinės, nesimaitina. Jų vienintelis tikslas yra daugintis ir padėti kiaušinėlius. Kandys mėgsta šiltą aplinką ir suaugusios gyvena kiek daugiau nei savaitę, per šį laikotarpį jos padeda iki 200 kiaušinėlių.

Daugiausiai žalos daro lervos ir vikšrai. Šie maitinasi maistu, regzdami smulkų tinklą, kuriuo sukabina maisto likučius, palieka ekskrementus, taip sugadindami maistą. Vikšrai gali pragraužti plastmasinius maišelius ir kartoną.

Labiausiai jos mėgsta razinas ir kitus džiovintus vaisius, riešutus, avižas, šokoladą, sausainius ar sausą gyvūnų maistą.  Taip pat neatsisako įvairių grūdinių kultūrų, grikių, ryžių ir t.t. Maistinių kandžių gyvenimo trukmė yra apie 28 dienas. Per metus kandys pasidaugina nuo 4 iki 6 kartų, priklausomai nuo maisto išteklių ir temperatūros. Atėjus rudeniui, vikšrai pradeda ieškoti vietos peržiemoti (įvairūs įtrūkimai, ertmės), todėl yra pastebimi ropojantys ant sienų ar lubų.

Kaip atsikratyti ?

  • * Prevenciją reikėtų pradėti jau parduotuvėje. Pirkite tik tuos produktus, kurios suvartosite per 2-4 mėnesius;
  • * Atidžiai apžiūrėkite maisto prekių pakuotes ir įsitikinkite, kad jos nepažeistos;
  • * Patikrinkite produktų galiojimo datą;
  • * Namuose stenkitės pirmiausia sunaudoti senesnius produktus prieš pradedant naujesnius;
  • * Laikykite maisto produktus stikliniuose ar plastmasiniuose sandariuose induose ar vėsiose patalpose;
  • * Išvalykite spinteles, kuriose laikote maistą, kad neliktų trupinių ar kitų likučių, lengvai prieinamų kenkėjams. Tai neturėtų būti tik vanduo, o specialus valiklis.

Daugiau apie kandžių naikinimo ir kontrolės paslaugas gyventojams žiurėkite čia

lt_LTLithuanian