Pelės

Naminė pelė (lot. Mus musculus) yra laikoma vienu iš pačių problematiškiausių ir daugiausiai ekonominės žalos padarančiu kenkėju. Jos gyvena ir klesti įvairiomis sąlygomis namuose ir aplink juos, fermose, komerciniuose pastatuose, atvirame lauke ir ten, kur auginamos įvairios daržovės, grūdinės kultūros ir pan. Šiek tiek rečiau jos yra sutinkamos atokiau nuo žmogaus, ten kur yra palankus klimatas. Rudenį atkeliavęs vėsesnis oras verčia peles keliauti į statinius ieškoti maisto ir pastogės. Naminės pelės minta tuo pačiu maistu kaip ir žmogus ar naminiai gyvūnai, tačiau labiausiai mėgsta sėklas ir grūdus. Jos nėra labai išrankios maistui, todėl nevengia paragauti to, kas pasitaiko jų kelyje. Didelio riebumo, baltymų ar cukraus turintis maistas visada bus jų prioritetas, net jei bus galimybė maitintis grūdais ar sėklom (pvz. kumpis, šokoladiniai saldainiai, sviestas, riešutai). Savo išmatomis ir šlapimu, kuriose gali būti įvairių ligų sukėlėjų (pvz. salmoneliozė), jos gali užkrėsti paviršius kur būna ruošiamas maistas. Be vandens naminės pelės gali išgyventi ilgiau nei kitos pelių rūšys, nors pasitaikius progai jos mieliai atsigaivina. Taip pat jos gauna vandens su maistu. Vandens, skysto maisto trūkumas ar nepalankios drėgmės sąlygos gali sumažinti jų dauginimąsi. Nuolatinė pelių veikla padaro didelę žalą statiniams ir žmonių turtui – jos graužia laidus, apmušalus, izoliaciją. Kasmet ūkininkai patiria didelius grūdų nuostolius.

 Faktai apie namines peles

Šios pelės yra maži, ploni graužikai, šiek tiek smaila nosimi; mažos, juodos iššsokusios akys; šiek tiek plaukuotom, didelėm ausim ir beveik plika žieduota uodega.

Suaugusi naminė pelė sveria nuo 11 iki 22 gramų, yra 14-20 cm ilgio, įskaitant 7-10 cm uodegą. Jos dažniausiai yra pilkai rudos spalvos. Kilusios iš centrinės Azijos, šios rūšies pelės atkeliavo į Šiaurės Ameriką kartu su prekybiniais laivais iš Europos ir kitų regionų. Būdamos labai neišrankios aplinkai, naminės pelės dažnai gyvena netoli žmogaus, ten kur yra sąlyginai lengvai pasiekiamas maistas. Jos turi aštrius skonio, klausos, uoslės ir lietimosi receptorius. Jų regėjimas yra prastas (neskiria spalvų), daugiau pasikliauja klausa, uosle, skoniu ir lietimusi. Puikiai laipioja per objektus ir gali užbėgti bet kokiu šiurkščiu vertikaliu paviršiumi be didelių pastangų. Gali pašokti net iki 35 cm nuo grindų, taip pat gali pralysti per tokią angą, kur tilptų tik pieštukas.

Per vienerius metus patelė gali atsivesti nuo 5 iki 10 vadų, kuriose būna po 5-6 jauniklius. Vada gimsta po ~19-21 dieną po poravimosi (dažniausiai pavasarį ir rudenį) ir subręsta per 6-10 savaites. Naminės pelės vidutinė gyvenimo trukmė yra 9-12 mėnesių.

Atpažįstant pelių invaziją

Išmatos, švieži graužimo pėdsakai nurodo vietas kur pelės veikia. Naminių pelių lizdai, padaryti iš plono susmulkinto popieriaus ar kitų pluoštinių medžiagų, yra dažnai randami patalpose. Šios pelės turi joms būdingą Muskuso kvapą, kuris identifikuoja jų būvimą. Kartais jos yra pastebimos ir šviesiu paros metu, bet tai nereiškia, kad jų populiacija yra didelė, nors su žiurkėmis yra atvirkščiai. Jei neesate tikras kur jos gali lakstyti po namus, švelniai paberkite miltų nakčiai, kad pasimatytų jų pėdsakai, taip sužinosite jų maršrutus.

                      Prevencija

  1. 1.      Uždarykite langus ir duris. Jei turite įprotį palikti garažo ar namų duris, langus atidarytus, pelė gali pasinaudoti proga ir prasmukti į vidų ir jūs net nepastebėsite. Jos gerai laipioja vertikaliais paviršiais, todėl įlipti per langą joms nebūtų sunku.
  • Jos aktyviausios naktį, todėl nepalikite atdarų durų ar langų taip, kad jos galėtų lengvai įsmukti vidun.
  1. 2.      Apžiūrėkite pamatus. Dar viena patogi vieta pelei nepastebimai įeiti į namus yra plyšiai pamatuose, sienose, daugiausiai prie durų staktos ar langų rėmo. Apeikite namą iš visų pusių, kad galėtumėte apžiūrėti galimus plyšius.
  • Užkimškite visus plyšius, didesnius nei 2 cm. Geriausia būtų užbetonuoti ar padengti metalu ar kita medžiaga, kurios jos nepragraužtų.
  1. 3.      Uždarykite ventiliacijos, kanalizacijos angas, orlaides, kaminus. Pelė gali lengvai patekti į jūsų namus per šias angas, jei jos yra pakankamos joms pralysti.
  • Padėkite nerūdijančio plieno plokštelių į tarpus ir užsandarinkite skyles prie vamzdžių ir kitų angų. Plienas suteikia apsauginį barjerą ir neleidžia pelėms prasmukti, taip pat yra lengvai pjaustomas su žirklėmis, kad tilptų į mažesnius tarpus.
  • Pritaisykite apsauginius tinklelius ar pertvaras ant atvirų landų, kad neleisti pelėms patekti į namus.
  1. 4.      Išvalykite namus. Pelių dėmesį traukia įvairūs pamiršti rūsių kampai, spintos, saugyklos. Atsikratykite šių daiktų:
  • Seni indai. Visi seni indai, keptuvės, puodai ir kiti įrankiai ypač traukia peles, nes ant jų gali likti maisto likučių.
  • Drabužių krūvos. Ant drabužių galite pastebėti kandimo žymes jei juos paliekate ilgam laikui gulėti ant grindų. Taip pat pelės gali įsikurti lizdus drabužių viduje.
  • Laikraščiai, žurnalai, popieriai. Puikus materialas pelių lizdams. Atsikratykite.
  • Kartoninės dežės. Pelės gali lengvai prasigraužti pro dėžę, todėl nelaikykite jų ant grindų.
  • Skardinės, buteliai, kiti indai kur buvo laikomas maistas. Pagal kvapą pelės ateis ieškoti maisto, todėl nelaikykite jų.
  • Seni baldai. Puikiai tinka pelių lizdams.
  1. 5.      Išplaukite grindis ir išsiurbkite kilimus. Maisto likučiai, trupiniai kilimuose ar ant žemės traukia peles kaip magnetas.
  2. 6.      Saugokite virtuvę. Tai patalpa, kuri peles labiausiai traukia, todėl pasistenkite ją apsaugoti.
  • Naudokite šiukšliadėžę su dangčiu. Be dangčio kvapas greit pakvies nepageidaujamų namo gyventojų.
  • Nelaikykite maisto ant grindų. Sudėkite visą maistą į lentynas ar spinteles.
  • Naudokite sandarius maisto konteinerius. Laikykite grūdus, makaronus, riešutus ir kitus sausus produktus plastikiniuose induose su dangteliais.
  • Nelaukdami išvalykite išsipylusias kruopas ir pan. Surinkite jas patys, nes graužikas mielai tai padarytų už jus.
  1. 7.      Nelaikykite naminių gyvūnų maisto atvirai visą dieną.
  • Kai gyvūnai paėda, maistą paslėpkite. Pelės taip pat mėgsta kačių ir šunų maistą, todėl neleiskite pelei maitintis iš to pačio indo kaip jūsų augintinis.
  1. 8.      Pašalinkite maistą namo kieme.
  • Surinkite visus nukritusius vaisius ar uogas.
  • Surinkite maistą aplink paukščių lesyklas
  • Nepalikite šiukšlių maišuose ant žemės. Įmeskite juos į konteinerį, kad pelė negalėtų pragraužti maišo.
  1. 9.      Katės. Šioje situacijoje katė tampa jūsų geriausiu draugu ir šį titulą perima iš šuns.
  • Laimėsite dvigubai, nes ir gyvūnas bus sotus (reikės mažiau maisto) ir apmažės graužikų.
  1. 10.  Spąstai. Padėkite juos kur manote, kad gali vaikščioti pelės.
  • Klijai yra efektingi, tačiau negarantuoja, kad jūs pagausite būtent pelę.
  • Išviliokite pelę laukan. Padėkite užnuodyto maisto lauke, ten kur manote, kad pelė galėtų įeiti į namą, tik nepartina to daryti, jei turite gyvūnų ar mažų vaikų.
  • Jei radote negyvą pelę, būtinai dėvėkite apsaugines priemones ir neimkite jos plikomis rankomis, nes galite apsinuodyti tais pačiais nuodais ar užsikrėsti kokia nors liga. Įdėkite ją į dvigubą plastikinį maišą ir išmeskite.
  1. 11.  Kvieskite specialistus. Jeigu niekaip neatsikratote šių graužikų, galbūt pats laikas būtų pasitelkti profesionalų pagalbą.
  • Specialistai ne tik padės atsikratyti šių graužikų, bet ir suteiks reikalingas konsultacijas prevencijos klausimais ir, be abejo, suteiks garantiją.
lt_LTLithuanian