Širšės

Širšės (Vespa crabro) yra galingos ir vikrios, didžiausios iš visų žinomų vapsvų. Patelės gali užaugti net iki 4 cm ilgio. Nors jos dažniausiai skraido dieną, namų šviesa jas taip pat traukia, į langus jos gali atsitrenkti su stulbinama ir gąsdinančia jėga. Nors jos nėra agresyvios, bet savo lizdą gins jei tik kolonijai iškils koks pavojus. Įgėlimas yra labai skausmingas ir gali sukelti alerginę reakciją jautresniems žmonėms. Tyrimas parodė, kad jautresniems žmonėms šių širšių įgėlimas yra 3 kartus stipresnis už įprastos vapsvos įgėlimą. Nuo įprastos vapsvos širšė skiriasi savo dydžiu, stambesnis kūnas, šiek tiek oranžinio ar net raudono atspalvio.

Darbininkės dažniausiai medžioja vabzdžius ir jais maitina savo lervas. Jos yra žinomos dėl savo invazinės veiklos, kai yra užpuolamas mažesnių bičių lizdas ir yra visiškai sunaikinama ištisa kolonija. Žuvusias bites ir jų lervas jos nusineša į lizdą, medaus neliečia. Ieškodamos materialų lizdui, jos graužia medžių ar krūmų žievę. Kartais jos numarina net augalus, neatsisako ir obuolių ar kitų saldžių vaisių. Širšės  mėgsta veistis miškuose, šalia sodybų.

Lizdą jos formuoja panašiai kaip mažesnės jų gentainės – panašios į popierių medžiagos pagrindu, dažniausiai po pastoge virš žemės. Gali įsikurti medžiuose, palėpėse, apleistose bičių aviliuose ir labai retai po žeme. Lizdas yra padarytas iš storo, rudo į popierių panašios medžiagos pluošto, šiurkštus. Paprastai lizdas turi 6-9 sekcijas viduje su 1500-3000 korių. Kolonijoje dažniausiai gyvena apie 300-500 darbininkių, bet didesnė gali siekti ir iki 1000.

Kolonijos turi metinį ciklą. Patinai ir karalienės gimsta vėlai vasarą. Darbininkės yra aktyvios iki maždaug spalio vidurio, tada kolonija išmiršta. Karalienės vėl atsiranda pavasarį, tačiau į seną lizdą nebegrįžta. Jos stato naują su naujomis sekcijomis lizdą, kur padeda kiaušinėlius iš kurių ritasi darbininkės, kurios plečia kolonija – neša maistą, prižiūri būsimas kartas.

Daugiau apie širšių naikinimo ir kontrolės paslaugas gyventojams žiurėkite čia

lt_LTLithuanian