Vapsvos

Lietuvoje dažniausiai sutinkamos (Dolichovespula arenaria) vapsvos, kurios savo lizdus formuoja aukščiau nuo žemės (pastogėse, palėpėse ir t.t.). Jos būna apie 1,5 – 2 cm ilgio, neplaukuotos, turi ryškų geltoną-juodą ornamentą, todėl yra lengvai atskiriamos nuo kitų bičių, turi 6 kojas ir dvi antenas.

Vapsvos turi savo bendruomenes su kasmetiniais lizdais. Anksti pavasarį vapsvų karalienė pabunda iš žiemos miego ir pradeda statyti golfo kamuoliuko dydžio lizdą, grauždama medieną, versdama ją į popierių panašia medžiagą. Taip ji užaugina pirmąją vapsvų darbininkių kartą. Darbininkės tada pradeda nešti maistą kitoms kartoms išmaitinti, o motinėlė tuo metu deda naujus kiaušinėlius. Minta vapsvos įvairiais saldžiais vaisiais, uogomis, kartais jos tampa plėšrūnėmis ir užpuola kitas bičių rūšis.

Vapsvų lizdas susideda iš kelių segmentų ir dažniausiai yra apvalus su anga apačioje. Dažniausiai sukamas 3-4 metrų aukštyje medžiuose, tačiau neretai pasitaiko ir pastogėse, prie namo sienų ar net balkonuose. Nesiimant prevencijos priemonių lizdas labai greitai auga, nes darbininkės nepaliaujamai neša popierinį materialą. Atėjus rudeniui, kolonija pradeda veisti patinėlius ir naujas karalienės, kurios palieka lizdą ir išskrenda poruotis. Susiporavusios karalienės įsikasa į žemę ir ten praleidžia visą žiemą. Tuo tarpu likusios darbininkės, patinai ir senoji karalienė žūsta iki ateinant žiemai. Po žiemos tas pats lizdas jau nebūna naudojamas. Viename lizde gali būti iki 3000 vapsvų (ir daugiau šiltesnio klimato šalyse). Aktyviausiai vapsvos veikia vasaros pabaigoje, rudens pradžioje.

Vapsvos labai saugo savo lizdą, todėl gali įgelti net po kelis kartus, skirtingai nei bitės. Jos dažniausiai negelia jei yra toli nuo lizdo. Nuodai taip pat skiriasi nuo bičių ir gali sukelti daugiau skausmo. Įgėlimas gali pasireikšti nuo paprasto skausmo iki karščiavimo, alpimo ar net anafilaktinio šoko, kuris gali sukelti mirtį. Jei neesate alergiškas, bet jums įgėlė vapsva, panaudokite ledo gabalėlį toje vietoje. Vapsvai įgėlus alergiškam žmogui nedelsiant vežkite į artimiausią ligoninę.

Esant vapsvoms netoliese nesikvėpinkite, nedevėkite drabužių ryškiomis spalvomis. Jeigu valgote lauke, pridenkite visą maistą ir gėrimus, taip pat ir šiukšliadėžę.

Daugiau apie vapsvų naikinimo ir kontrolės paslaugas gyventojams žiurėkite čia

lt_LTLithuanian