Jūsų šeima gali būti ne vieninteliai gyventojai, besimėgaujantys jūsų namų jaukumu. Kenkėjai, tokie kaip pelės, žiurkės, tarakonai ir kai kurie vorai, gyvena ilgiau nei vienerius metus, todėl naturalu, kad jiems reikia šiltos vietos peržiemoti. Dėl tokios kenkėjų elgsenos kyla rimtų problemų ne tik žmonėms, bet ir jų namams.

Ruošdami guolį graužikai gali pakenkti elektros instaliacijai namuose, nukramtydami išvedžiotus laidus, taip pat jie yra žinomi dėl galimo salmoneliozės bei Hantaviruso pernešimo. Tarakonai gali apkrėsti namuose laikomą maistą, palikti pėdsakus bei sukelti alergijas, ypač vaikams.

Žemiau yra išvardinti 10 patarimų, kuriais vadovaujantis galima išvengti šių nemalonumų šaltuoju metų laikotarpiu.

1.Apžiūrėti visas angas palėpėje, rūsyje, prie langų ir ties kaminu, taip pat kitas vietas, kuriose kenkėjai galėtų patekti į namus. Radus įtrūkimų ar plyšių šiuos nedelsiant užtaisyti arba uždengti smulkiu tinkleliu.

2.Pasirūpinti, kad rūsys ir palėpė bei kitos sandėliuoti skirtos patalpos būtų sausos ir gerai ventiliuojamos. Kenkėjus traukia drėgnos vietos, nes tai vienas iš pagrindinių jų išgyvenimo sąlygų. Esant didelei drėgmei garaže ar rūsyje, patartina naudoti drėgmės surinkėjus.

3.Užtaisyti visus plyšius ir įtrūkimus išorinėje namo dalyje. Ypatingą dėmesį reikėtų skirti ties vamzdžių ar komunikacijų įvedimais.Kai kurie graužikai gali patekti į namą net pro 1,8 cm skylę.

4.Virtuvėje reikėtų palaikyti tvarką, nepalikti nešvarių spintelių ir paviršių, ant kurių gaminamas maistas. Trupiniai bei kiti maisto likučiai veikia kaip kenkėjų magnetas. Rekomenduojama virtuvę sutvarkyti po kiekvieno maitinimosi, tvarkingai išmesti šiukšles ir laikyti šiukšliadėžę uždarytą.

5.Apžiūrėti ir, jei reikia, pakeisti ar suremontuoti orlaides bei langų rėmus. Neesant galimybės pakeisti orlaides galima jas uždengti smulkiu tinkleliu.

6.Malkas laikyti rekomenduojama ne arčiau nei 6 metrai nuo namo, krūmynai turėtų būti tvarkingai apkarpyti, neišsikeroję. Panaikinus vietas, kuriose šalia namų gali pasislėpti kenkėjų, jiems tampa sudėtingiau patekti į namus.

7.Durų apačioje įtaisyti juosteles, kurios pagerins durų prigludimą prie žemes ir užkirs kelią kenkėjams patekti pro durų apačią.

8.Prieš į namus įsinešant dekoracijų dėžes, pašto siuntas, pirkinius ir pan., atidžiai apžiūrėti. Iškrovus prekes maišelius geriausia iškarto išmesti ir išnešti į lauką.

9.Reikėtų vengti ilgam palikti naminių gyvūnų maitinimosi indus lauke, tai gali kenkėjus privilioti pasimaitinti.

10.Naudinga turėti tinkamą išorės vandens nutekėjimo sistemą. Įtaisius nutekamuosius vamzdžius ar suremontavus jau esančią sistemą galima sumažinti drėgmės kaupimąsi aplink namus.

Parengė UAB „Dezinfekcijos paslaugos” specialistai.

nuorodos

Susiję straipsniai ir nuorodos:

lt_LTLithuanian