Kaip apsaugoti namus nuo vorų?

Paprastai vorai nėra kenksmingi žmogui ir netgi gali atlikti svarbią funkciją naikindami tokius neprašytus vabzdžius kaip musės, uodai ir tarakonai. Visgi, ne kiekvienas namų šeimininkas yra pasiryžęs savo svetaine, vonia ar garažu dalintis su šiais beveik nuolat tinklus audžiančiais padarais. Nuo jų pavyks apsisaugoti arba jų atsikratyti pasitelkiant įvairias priemones, kurias galite pasigaminti namie, įsigyti parduotuvėse arba užsisakyti kaip profesionalią paslaugą.

 

Kodėl namuose atsiranda vorų?

Vorai į jūsų namus gali užsukti dėl įvairių, jūsų valioje esamų ir neesamų aplinkybių. Dažniausiai jie pradeda plūsti po stogu dėl nežymiai pasikeitusių oro sąlygų, kai prireikia ieškoti užuovėjos, kurioje būtų galima ramiai nusimegzti voratinklį ir susimedžioti maisto. Jei jūsų namuose yra tamsesnių, sunkiai prieinamų kampų, jie būtinai juose apsigyvens, mat vorai mėgsta laiką leisti niekieno netrukdomi. Žinoma, jiems tinkamose erdvėse turi būti tokių maisto šaltinių kaip musės ir kiti vabzdžiai. Dėl šių priežasčių jie renkasi įsikurti ne tik apleistose palėpėse, tamsiuose rūsiuose, rečiau lankomuose garažuose ar ūkiniuose pastatuose, bet ir virtuvėse, terasose ar koridoriuose, kur iš lauko atklysta ir musės.

 

Vorų sandaros ypatumai

Prisiminkite, jog vorai nėra arti žemės ropojantys vabzdžiai, kuriuos būtų lengva išnaikinti pesticidais. Tai yra voragyviai, kurių ilgos kojos neleidžia prisiliesti prie galimai nuodingų paviršių ir kurie savo burnos ertmes valosi ne žemę liečiančiomis kojomis, o voragyviams būdingais kojų priedais, kurie niekada neliečia žemės ir todėl neperneša pesticidų į jų virškinimo sistemą.

 

Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog voratinklių nebuvimas patalpose dar nereiškia, kad vorai jose negyvena. Tiesa, daug vorų rūšių rezga voratinklius, kad pasyviai laukdami susimedžiotų maisto, t.y. skraidančių vabzdžių. Bet yra ir tokių, kurie yra aktyvūs, po namus šokinėjantys ir bėgiojantys grobio medžiotojai. Pavyzdžiui, vorai trumpomis kojomis dažniausiai šuoliuoja paskui auką, o štai ilgakojai paprastai yra geri bėgikai.

 

Efektyvūs vorų naikinimo būdai

Jei itin mylite gamtos kūrinius, stengiatės netrikdyti ekologijos ir tvirtai žinote, jog jūsų naujas kaimynas nėra nuodingas, geriausias būdas jį išgyvendinti iš savo namų yra perkelti į naujas erdves. Tiesiog reikia vorą įvaryti į dėžutę ar stiklainį ir paleisti sode ar pašiūrėje, kad jis galėtų toliau netrukdomas mažinti kenkėjiškų vabzdžių populiaciją. Žinoma, tai nereiškia, kad pasikeitus orams jis vėl neieškos šiltesnės ir sausesnės užuovėjos.

 

Bet kokiu atveju, nepamirškite bent pavasariais, kai kartu su visa gamta nubunda ir vorai, gerai išsiurbliuoti visų namų, jų kampų ir net sienų įtrūkimų, kuriuose gali slėptis nauji kaimynai. Vos baigę darbą, iškart ištuštinkite siurblį ir visą turinį išneškite lauk. Tuomet būtų geriausia pasirūpinti sienose esančių įtrūkimų ir skylių užtaisymu, kad šie gyviai nesugalvotų apsilankyti iš naujo.

 

Jei užtaisyti negalite, parduotuvėje įsigykite vorams skirtų purškiamų ar miltelių pavidalo pesticidų ir jais ištepkite sienose esančius įtrūkimus ir skyles. Nors paviršių vorai paprastai neliečia, norėdami prasiskverbti pro mažiausias angas, jie neišvengs trinties. Nepamirškite šios procedūros pakartoti kelis kartus.

 

Žinoma, visada patys galite tapti aktyviais vorų medžiotojais ir juos išmušti musių gaudykle. Svarbu atsiminti, kad šie padarai yra tvirtesni už vabzdžius, o jų išorinis skeletas yra kietas, atsparus lengviems smūgiams. Norėdami voro atsikratyti tokiu būdu, turite stipriai užsimoti musės gaudykle. Vorui nerodant gyvybės ženklų, jį atsargiai išmeskite lauk, tik geriau jo nelieskite, nes kai kurie vorai gali savyje turėti žmogui kenksmingų nuodų.

 

Na o jeigu nesinori bėgioti paskui neprašytus kaimynus, juos išprašyti galite patalpose išdėlioję lipnių spąstų, sukurtų gaudyti voragyviams ir vabzdžiams. Lipnių spąstų būna įvairių – nuo lipniu paviršiumi padengtų juostelių, iki dėžutės formos aptvarų, pridengiančių nemalonius įstrigusių vorų vaizdus. Tokiuose spąstuose paprastai nėra specialių vorus viliojančių medžiagų, bet yra tikimybė, kad išvydęs į spąstus pakliuvusias muses ir kitus vabzdžius, voras ir pats susivilios iš arčiau pažiūrėti.

 

Dar vienas efektyvus būdas apsisaugoti nuo vorų – natūralūs, nenuodingi produktai. Didžiausias vorų priešas – pipirmėčių eterinis aliejus, kurio galite įsigyti vaistinėse, kad specialų mišinį pasigamintumėte patys. Tereikia paimti buteliuką su purškiklio antgaliu, jį pripildyti šalto vandens, įlašinti apie 20 lašų pipirmėčių eterinio aliejaus ir gerai pakratyti. Šiuo mišiniu išpurškite įtrūkimus sienose, atokius namų kampus, ventiliacijos angas, plyšius grindyse ir šitaip atgrasinkite neprašytus svečius. Taip pat galite pasitelkti tokius produktus kaip sūraus vandens tirpalas ar piretrinas, kuris yra natūralus pesticidas, pagamintas iš chrizantemų žiedų ekstraktų. Jie turėtų puikiai veikti užpurkšti tiesiai ant vorų.

 

Jei vorų niekaip nesiseka išnaikinti patiems, patartina užsisakyti profesionalias vorų naikinimo paslaugas. Vorų naikintojas kruopščiai apžiūri kiekvieną namų kampą ir įvertinęs situaciją, reikiamas vietas išpurškia galingais insekticidais, kurių negalima įsigyti be specialaus leidimo ir kurie turi ilgalaikį poveikį. Susisiekite su mūsų komanda ir patarsime, kaip geriausiai apsaugoti savo namus, kad juose būtų jauku gyventi nesibaiminant dėl nuolat užklystančių vorų.

lt_LTLithuanian