Kokiais būdais galima išnaikinti erkes?

  1. Erkių populiacija galima smarkiai sumažinti tvarkant aplinka. Tai yra pjauti žolę, kad ji būtų iki 5-8 cm aukščio. Taip pat, genėti krūmus ir medžius. Tokiu būdu mažinti natūralaus pavėsio plotus. Erkės drėgnų ir vėsių aplinkų gyventojai. Saulė erkėms kenksminga. Patekus ant saulės ilgai neišgyvena. Deja, Lietuvoje ne visada yra pakankamai saulės
  2. Sumažinti gyvūnų migraciją (laukinių (graužikų, paukščių, zuikių, šernų, briedžių ir t.t.) ir naminių (šunų, kačių ir kt. ). Erkės migruoja gyvūnų pagalba. Gyvūnais surenka erkes ne to nenutokdami iš įvairiausių vietų kur žmogus dažnai net negali patekti.
  3. Naudoti nuodus (biocidus) paviršių apdorojimui. Chemija naikina vabzdžius prie jų prisilietus.

Kokiam plotui gali būti naudingas purškimas nuo erkių lauke, ar įmanoma išpurkšti didelį plotą, tarkime, mišką ar pievą, o gal tik mažesnį – namų pievelę?

Jei yra galimybė kartoti procedūra ir neapsiriboti finansais, tai galime daryti ir parkams. Miškas, kur daug laikinių gyvūnų, netaikant gyvūnų nuerkinimo priemonių, tai yra sudėtinga.

Kiek laiko apsaugoma nuo erkių grįžimo išpurškus aplinką?

Biocidai prižiūrimi Europos sąjungos ir Lietuvos (prieš patenkant į šalį) dėl to leidžiami produktai, tie, kurie suirsta aplinkoje, nuo: saulės, vėjo, dulkių ir vandens. Tose vietose kur chemija išvengs saulės, vėjo, vandens ir dulkių, ji bus aktyvi iki savaitės, visur kitur apie 48 val. ir mažiau, priklauso nuo aplinkos. Jei erkė pateks po chemijos galiojimo, ji nežus.

Ar tokiu būdu išnaikinamos visos išpurkštoje teritorijoje esančios erkės, ar tik dalis jų?

Išnaikinamos visos erkės kurios yra ant paviršių ir palikusios savo slėptuves (ką dažnai daro, pajutus chemija) chemijos galiojimo metu.

Kuriuo metų laiku geriausia atlikti šią procedūrą, koks oras tam tinkamas ir kaip dažnai ją reikia kartoti norint visiškai apsisaugoti nuo erkių?

Naikinti reikia pradėti prasidėjus erkių aktyvumui, jei tai leidžia oras, galima ir anksčiau. Erkių aktyvumas prasideda pavasarį, kai atšyla žemė ir prasideda gyvūnų migracija. Aišku mūsų žiemos darosi vis šiltesnės, dėl to erkių judėjimas gali prasidėti jau ir žiema. Geriausiai stebėti aplinką, ypač mūsų naminius gyvūnus, nes dažnai jie pirmieji mums praneša apie erkių atsiradimą.

Kartojimas dažnai priklauso nuo oro sąlygų ir aplinkos Erkių naikinimas vyksta kelis kartus per šiltąjį sezoną. Po naikinimo darbų išnaikinama apie 95-98% erkių, kita dalis dažnai pasislepia ar kitokias būdais išvengia chemijos, kas gali įvykti dėl daugelio faktorių, kurių dažnai neįmanoma sukontroliuoti. Padidinti išnaikinimo procentą galima sunaikinimo dažnio kartojimo didinimų (Bet nepamirškite saugoti gamtą ir nepadauginti). Erkės nėra judrios, jos per savo gyvenimą savarankiškai nenukeliauja ir 5 metrų, dėl to naikinimo procedūrų kartojimas priartina erkių populiacijos dydį prie 0% objekte. Bet 0% situacija galioja sklypams kurie yra toli nuo miško, aukštos augmenijos, gyvūnų migracijos (paukščiai, taip pat) ir neturi naminių gyvūnų, visais kitais atvejais 0% erkių populiacijos koncentracija gali būti tik iš karto po naikinimo darbų, bet po to kai chemija išnykstą erkes gali ir vėl patekti į sklypą. Erkių naikinimo dažnis po kiekvienų metų erkių naikinimo darbų retėja, bet jei sklypas yra aplinkoje ar netoli tokios, kur yra nemaža erkių koncentracija, dažnis priklauso nuo aplinkybių ir jų suvaldymo. Jei jūsų sklypas toli nuo erkių koncentracijos aplinkos, per sezoną užteks 1-2 kartų, o po metų, kitų gali ir iš viso nereikėti, bet jei arti erkių koncentracijos aplinkos, reikės 3-4 kartų, o gal ir kas mėnesį. Rekomenduojame stebėti aplinką ir gyvūnus, dažnai to pakanka sprendimui dėl erkių naikinimo.

Galbūt yra prevencinių priemonių, kurių imtis patariate klientams po erkių naikinimo procedūros?

Žmonėms chemija nepavojinga daugiau nei šampūnai nuo niežų ar utelių, bet kaip ir po bet kokios chemijos naudojimo ar patekimo ant maisto, būtinai reikia gerai juos nuplauti ir truputi palaikyti vandenyje, bent 20 minučių. Šiaip geriau sulaukti kol pasibaigs chemijos galiojimo laikas.

Nerekomenduojama vaikščioti žole tą pačią dieną po purškimo basomis kojomis, ir liesti ją rankomis. Alergiškiems žmonėms ar naujagimiams, kaip ir nuo bet kokios chemijos rekomenduojama pasisaugoti kuo ilgiau.

Kokias klaidas dažniausiai daro žmonės, kurie kreipiasi į jus dėl šios paslaugos?

Kviečia naikinti biocidų pagalba, bet: 1) nesusitvarkę aplinkos, dėl ko erkė turi daugiau slėptuvių nuo chemijos 2) palikta galimybė migruoti gyvūnams tarp apruoštų aplinkų ir neprižiūrimų

Kaip dažnai sulaukiate klientų, norinčių išnaikinti būtent erkes?

Sulaukiame tuomet, kai žmogus pastebi erkes savo valdose. Tai priklauso nuo sezono. Dėl mūsų galėtų ir dažniau 🙂

Ar chemikalai, naikinantys erkes, nuodingi ir kitiems vabzdžiams, naminiams gyvūnams, žmonėms?

Bet kokia chemija kuri skirta erkių naikinimui ir leidžiama pagal LR įstatymus kenkia aplinkai, nes naikinami visi vabzdžiai (iki erkės dydžio ir silpnesni chemijos poveikiui), kitaip neįmanoma. Žmonėms chemija nepavojinga daugiau nei šampūnai nuo niežų ar utelių. Dėl alergijų kiekvienas žmogus turi nuspręsti savarankiškai, bet žmonėms kurie turi alergija naikinimo metu objekte būti negalima, nes dažnai chemija yra pagaminta iš sintetinių koncentruotų augalų emulsijų.

Ar būtų įmanoma erkių naikinimo procedūrą išpurškiant gamtą, pritaikyti valstybiniu mastu?

Jau anksčiau esame atsakę į šį klausimą.

Kaip jūs, kaip dezinfekcijos specialistai, vertinate idėją Lietuvos teritoriją pur6ti nuo erkių? Ar tai būtų įmanoma?

Kokia įtaka būtų visai kitai aplinkai?

Ką valstybei, kalbant apie erkes ir jūsų specializaciją, patartumėte daryti? Galbūt purkšti tik tam tikras teritorijas?

Technologiškai pasiekti rezultatą visada įmanoma, tik ne visada tai tinkami sprendimai. Galima paruošti personalą tokio dydžio projektui, galima naudoti prof. didesnio galingumo įranga, bet tai nebus momentinis įvykis po kurio teritorija bus išvalyta, tai net ne vieno ar dviejų sezonų klausimas. Reikėtų pasiruošti veiksmų planą, kuriame būtų numatytos teritorijos, specialistai, jų veiksmai, technologijos ir svarbiausia biocidai, tai yra cheminė medžiaga ar medžiagos, kuri bus naudojama erkių naikinimui. Aišku erkių populiacijos mažinimas nesusidaro vien iš chemijos naudojimo. Nes yra ir profilaktiniai aplinkos priežiūros veiksmai, kurie neleidžia erkei patogiai gyventi ar patekti į mūsų teritoriją, bet tokią aplinką mes galime sukurti tik apgyvendintose ir žmonių prižiūrimuose teritorijose. Efektyviausiai profilaktika veikia individualiuose sklypuose, tai yra kai žmonės patys apsaugo savo sklypą nuo erkių. Šalies mastu naudoti vien profilaktinius veiksmus, kai yra tiek gyvos ir saugomos gamtos tikrai be galo sunku. Dėl to norint sumažinti erkių populiaciją reikia naudoti biocidus. Bet čia mes susiduriame tikrai ne su vieno specialisto sprendimu, nes reikia įvertinti poveikį aplinkai. Pradžiai galima būtų apsiriboti erkių mažinimu miestų teritorijose, aiškiais veiksmais gyventojams. Šalia to, nuosekliai vykdyti tyrimus, nustatant erkių koncentracijas, užkrėstumą ir susiderinus veiksmus su visomis institucijomis jį šalinti ar mažinti. Nepamirštant saugoti tiek žmonių, tiek gyvūnų, tiek gamtos. Impulsyvus veiksmai šalies mastu, gal ir atneštu didesnius rezultatus, bet greičiausiai liks neįvertintos visos pasekmės. Būtų gerai, kad šiai situacijai spręsti, būtų pasitelkta ir kitų ES šalių praktika, ir specialistais.

Informacija paruošta UAB ‘”Dezinfekcijos paslaugos” kolektyvo

ARBA

Archyvai

lt_LTLithuanian