Visiškai knygų utėles išnaikinti yra labai sunku, nes jų galima rasti beveik visur. Svarbu prisiminti, kad knygų utėlės gali varginti, bet nėra kenksmingi. Jų taip pat nereiktų maišyti su galvos utėlėmis, nes knygų utėlės nepuola žmogaus kūno.

Jų visiškai neišnaikinant problemą galima ženkliai sumažinti naudojant insekticidinius miltelius, tokius kaip Ataka plius https://www.dezis.lt/ataka-plius-100g-skruzdems-naikinti arba skystą ilgai išliekantį insekticidą, kaip kad Cipper200 https://www.dezis.lt/cipper-200-skystas-koncentratas-100-ml  

VEIKSMAI

  • Sumažinti vidaus drėgmės lygį (<50%)
  • Panaikinti bet kokius pelėsio likučius
  • Lokaliai su insekticidu veikti vietas vidaus patalpas

PREVENCIJA

Atsikratykite bet kokios aplink pastatą esančios ir pūvančios organinės medžiagos, įskaitant ir želdiniams naudojamų medžio drožlių.

Iš lauko pusės užsandarinkite visus langus, duris, pakraiges, kaminus ir t.t. kaip įmanoma geriau.

APRAŠYMAS ir eiga

Knygų utėlės priklauso Liposcelidae šeimai, Troctomorpha porūšiui, Psocoptera rūšiai. Būdingiausi mūsų kraštui yra Liposcelis divinatorius. Jų dydis siekia nuo 1mm iki 2 mm, būna nuo blyškiai pilkšvų iki gelsvai baltų. Jų kiaušinėliai yra ovalūs ir balti, padengti plutele. Knygų utelės yra hemimetaboliniai vabzdžiai, kitaip tariant jie išgyvena nepilną metamorfozę.

Knygų utėlės dauginasi partenogenezės būdu. Tai reiškia, kad patelės nebūtinai turi būti apvaisintos patinėlių, kad galėtų padėti gyvybingus kiaušinėlius. Nuo spalio iki sausio, tarp 10 Co ir 30 Co kiaušinėliai bręsta 21 dieną, gyvenimo ciklas trunka 110 dienų. Tačiau nuo birželio iki rugpjūčio, kai temperatūros svyruoja tarp 15 Co ir 32 Co, kiaušinėliai išsirita per apytiksliai 7 dienas, o gyvenimo ciklas trunka vos 24 dienas. Per šį periodą patelės kiekviena padeda apie 57 kiaušinėlius. Taigi tampa aišku, kad drėgmė ir šilumos kiekis turi didelę įtaką vabzdžių gyvenimo ciklo trukmei.

Kai kiaušinėliai išsirita, balti ir nejudrūs vikšrai tampa sunkiai pastebimi. Per sekančius tris ar keturis mėnesius (dažniausiai keturis) pigmentacijos procesas sustiprėja ir jie tampa blyškiai pilkšvi ar balsvai gelsvi. Per metus gali išsiristi šešios ar aštuonios kartos.

PATARIMAI

Užkratą knygų utėlėmis sumažinti per pusę, galima naudojant labai paprastus fizinius būdus. Sumažinus bendrąją drėgme, panaikinus pelėsį ir tinkamai laikant knygas, dėžes ir kitus pažeidžiamus daiktus galima pašalinti sąlygas, kurios skatina knygų utėlėms vystymąsi.

Rekomendacijos

  1. Aplink pirmo aukšto pamatus įdiekite garų barjerą, jei name turite rūsį ar pogrindi.
  2. Įsitikinkite, kad jūsų džiovyklos kištukas yra su vožtuvu, geros būklės ir neapdulkėjęs.
  3. Visuomet laikykite kartonines dėžes, knygas ir kitus pažeidžiamus daiktus bent per pėdą (~31 cm) virš grindų. Niekad nelaikykite jų tiesiai ant žemės.
  4. Panaikinkite stovinčio vandens šaltinius aplink pamatus ir pogrindį.
  5. Valykite langų rėmus. Ten dažnai įstringa negyvų musių ar vabzdžių, kurie gali tapti knygų utėlių maistu.
    6. Sutaisykite pralaidžią santechniką, jei būtina perglaistykite silikonu vonios, dušo ir kriauklių kraštus.
  6. Kaitaliokite vietas, kur džiūna ir yra laikomi drabužiai.
  7. Pirmas kelias dienas naujuose statiniuose palikite įjungtą šildymą ten, kur prisiveisę knygų utėlių. Tai padės išdžiovinti drėgnas sienas ir medį, kuris dar žalias.
  8. Užšaldykite ar pakaitinkite užkrėstus daiktus.
    10. Pašalinkite lapų sąšlavas ir kitas šiukšles nuo pamatų bei cokolinio aukšto langų. Langų rėmus ištepkite išliekamuoju insekticidu.
  9. Pataisykite stogo, ventiliacijos angų vandens latakų ir stoglangių trūkumus.
  10. Užtaisykite fontanų vidinius ir išorinius įskilimus.
    13. Niekad nelaikykite daiktų tiesiai prie sienos. Įsitikinkite, kad tarpas tarp sienos ir daiktų yra nuo 15 iki 30 centimetrų.
  11. Malkas laikykite per 30-45 centimetrus nuo žemės. Taip pat nebloga idėja malkas uždengti brezentu. Jei įmanoma, medį išdžiovinkite uždaroje verandoje ar garaže bei kitoje uždaroje patalpoje prieš įnešant jį į namus.
  12. Dažnai perrinkite svogūnus, bulves bei kitus panašius maisto produktus, kurių nelaikote šaldytuve (jei tokių turite).
  13. Išravėkite žoles aplink namą ir apgenėkite šalia esančius medžius, kurie meta daug šešėlio. Pavėsingos vietos leidžia atsirasti ir augti pelėsiui, kerpėms ir grybams, kurie tampa puikiu knygų utėlių maisto šaltiniu.
  14. Iš pastato išnaikinkite vapsvų ar paukščių lizdus.

Taip pat apie pastato struktūrą ir pamatus galite pasikonsultuoti ir su architektu. Jis ar ji gali pasiūlyti kitų sprendimo būdų jei vabalų ar grybelio koncentracija tikrai didelė.

Informacija paruošta UAB ‘”Dezinfekcijos paslaugos” kolektyvo

ARBA

Archyvai

lt_LTLithuanian