Neretai nepastebima, bet didėjanti problema yra vis dažniau namuose sutinkamos dulkių erkės.Plika akimi nematomi voragyviai vargina žmones sukeldami įvairias alergijas bei ypač veikdami sergančiuosius astma, o priežastis ilgai lieka neišaiškinta. Dulkių erkutės sutinkamos beveik kiekvienuose namuose, tik skiriasi jų kiekis bei žmonių reakcija į alergenus.

Šios erkės yra mikroskopiniai 250-500 mikronų dydžio (0,25-0,5 mm ilgio) balkšvos spalvos, peršviečiami voragyviai. Jos neturi akių bei įprastos kvėpavimo sistemos – kvėpuoja visu kūno paviršiumi. Vystymasis nuo kiaušinio iki suaugėlio užtrunka apie mėnesį. Patinėliai gyvena iki dvidešimties dienų, patelės – iki dešimties savaičių, per kurias padeda iki 600 kiaušinėlių. Vystymasis nuo kiaušinio iki suaugėlio užtrunka apie mėnesį.

Erkių paplitimą namų dulkėse nulemia trys pagrindiniai veiksniai: maistas, temperatūra ir santykinė oro drėgmė.

Erkutės maitinasi mirusiomis odos dalelėmis, kurių kiekvienas žmogus per parą pašalina apie pusantro gramo (to pakanka milijono padarų gyvenimui). Temperatūra nulemia erkių gyvybinę veiklą. Joms augti ir vystytis palankiausia yra +25, +27°C temperatūra. Žemesnėje tamperatūroje erkių vystymasis sulėtėja. Santykinė oro drėgmė veikia erkių vystymosi intensyvumą. Vanduo sudaro apie 70-75% erkių kūno. Esant žemesnei nei 50% santykinei oro drėgmei, erkės išgyvena ne ilgiau 6-11 dienų. Nepalankius gyvybinei veiklai periodus erkės iškenčia atsparios džiūvimuiprotonimfos stadijoje. Palankiausia yra didesnė nei 60% santykinė oro drėgmė.

Eksperimentais nustatyta, kad erkės butuose plinta su drabužiais, o į naujus namus jų patenka kartu su senais baldais, kilimais bei patalyne.

Kai kurios erkių rūšys, paplitusios namų dulkėse, yra kosmopolitai. Būdamos namų dulkių alergeno šaltiniu, jautriems žmonėms sukelia alergines reakcijas, kurių pasekmė – rinitai, dermatitai, egzemos ar bronchų astma. Pastaroji diagnozuojama 1-3% Lietuvos vaikų ir 4% suaugusiųjų. Žmogui alergenai yra tiek erkučių gyvybinės veiklos produktai, tiek ir dalelės, kurios lieka joms žuvus. Manoma, kad visų dulkių erkučių bute sunaikinti neįmanoma. Tačiau su jomis kovoti verta: mažindami alergenų kiekį, galime sulėtinti bronchinės astmos vystymąsi arba palengvinti jos procesą.

lt_LTLithuanian