Tarakonas1.Tarakonai gali išgyventi savaitę be galvos. Dėka atviros kraujotakos sistemos ir kvėpavimo pro kvėptukus, esančius kiekvieno segmento šonuose, tarakonai nėra priklausomi nuo galvos, kad galėtų kvėpuoti. Vienintelė priežastis kodėl tarakonas miršta – neturėdamas burnos, pro kurią galėtų atsigerti žūva iš troškulio.

2.Tarakonai gali sulaikyti kvėpavimą iki 40 minučių ir netgi išgyvena panardinti po vandeniu iki pusvalandžio. Kartais kvėpavimo sulaikymas pasit

arnauja norint sumažinti vandens praradimą, esant nepalankioms aplinkos sąlygoms.

3.Tarakonai gali bėgti net 5 km/h valandą greičiu, todėl bakterijas ir virusus jie labai greitai gali paskleisti po namus.

4.Vienos dienos amžiaus tarakonas, kuris tuo metu būna maždaug dulkės dydžio, gali bėgti taip pat greitai, kaip ir jo tėvai.

5.Kątik išsiritęs Naminis prūsokas (lot. Blatella germanica) pilnai suauga per 36 dienas. Ši tarakonų rūšis yra plačiausiai paplitusi pasaulyje ir yra pagrindinė ligų ir alergijų, susijusių su tarakonais, priežastis.

6.Yra pastebėta, kad Amerikinis tarakonas (lot. Periplaneta americana) rodė stiprų polinkį į alkoholinius gėrimus, ypač alų. Juos tikriausiai vilioja alkoholis susimaišęs su apyniais bei cukrumi.

7.Didžiausias pasaulyje tarakonas, gyvenantis Pietų Amerikoje, gali siekti iki 15 cm ilgio, sparnų plotis siekia net 30 cm. Vidutinis tarakono dydis svyruoja tarp 1,2 ir 5 cm.

8.Manoma, kad tarakonai atsirado prieš 280 mln. metų, karbono eroje.

9.Pasaulyje yra žinoma daugiau kaip 4000 tarakonų rūšių, tarp kurių „žymiausi” –  Naminis prūsokas (lot. Blatella germanica), Amerikinis tarakonas (lot. Periplaneta americana), Juodasis tarakonas (lot. Blatta orientalis).

10.Tarakonai yra šaltakraujai gyvūnai,  todėl gali net mėnesį išgyventi nesimaitindami. Nors be vandens išgyvena „tik” savaitę.

nuorodos

Susiję straipsniai ir nuorodos:

lt_LTLithuanian