Išėjus vakare į lauką ir atsisėdus ant žolės nuotaiką gali sugadinti nedidelės juodos skruzdėlytės, kurios panoro dalintis jūsų kiemu. Dar blogiau jeigu jų apetitas ten nesibaigia ir taikiniu tampa namai, kuriuose šioms tyrinėtojoms nestinga maisto ir kitų gėrybių. Pažinkite jas ir sužinokite kaip apsaugoti namus bei išprašyti nekviestus svečius.

Dažniausiai aplink namus sutinkamos juodosios skruzdėlės (Lasius niger). Tai bendruomeniniai vabzdžiai, kurie veikia kaip vienas gerai suderintas mechanizmas. Skruzdėlyno gyventojos griežtai pasiskirstę darbus ir juos atlieka labai sąžiningai. Jei nesiimama jokių priemonių, atsiradusi nedidelė skruzdėlių sankaupa greitai gali virsti skruzdėlynų sistema ir perimti pievelės ir namų kontrolę į savo rankas.

Suradę maistą skruzdės labai greitai sutelkia jėgas ir išnaudoja maisto šaltinį tiek, kiek gali. Tai vyksta dėl to, jog skruzdėlės tyrinėdamos teritoriją paskui save palieka feromoninį takelį, kad vėliau galėtų saugiai grįžti atgal į skruzdėlyną. Kai surandamas maistas, vabzdys labai apsidžiaugia ir neša jo dalelę atgal, bet šį kartą palikdama daug ryškesnį feromoninį pėdsaką. Kita skruzdė atėjusi prie maisto apsidžiaugia, bet pamato, kad ji nebuvo pirmoji suradusi maistą, vadinasi jos kelias iki maisto šaltinio nebuvo greičiausias ir ji bėga link skruzdėlyno jau suformuotu prieš tai buvusios skruzdės taku. Taip labai greitai ir mobiliai labai daug skruzdėlių pasiekia ir apninka maisto šaltinį. Todėl kartais palikus saldaus pyrago gabalėlį ant stalo vos kelioms minutėms jis būna aplipęs maisto ieškančiomis skruzdėlėmis.

Ilgainiui nieko nedarant skruzdės suformuoja stabilius takus, kuriais keliauja į pamėgtas vietas. Periodiškai stebint per kur jos patenka į namus ir kokias keliais juda galima nustatyti pagrindinius patekimo kelius. Šias vietas nustačius reikia valyti bent kartą per dieną, patartina su buitiniu valikliu, nes taip nuvalomi esami ir nuolat sudaromi nauji takai.

Nustačius pagrindines vietas, per kurias skruzdės patenka į namus jas reikėtų nedelsiant užtaisyti ir stebėti ar situacija keičiasi. Geriausia naudoti silikonines sandarinimo medžiagas. Galima prieš užsandarinant dar pabarstyti insekticidiniais milteliais, kurie paveiktų bandančias prasiskverbti.

Jei pievoje prie namų stebimi skruzdėlynų atsiradimai nereikėtų laukti ir kuo greičiau stabdyti jų plėtimąsi. Tam gali pasitarnauti net paprasti patarimai, pvz. ant skruzdėlyno pilti daug vandens, galima net įgręžti skylutę skruzdėlyno centre kuo giliau ir taip prileisti vandens. Jeigu skruzdės išplito ir su jomis susitvarkyti darosi sunku, rekomenduojama kreiptis į profesionalus, nes kitaip išplitimas gali tapti nevaldomas.

Bendru požiūriu, svarbiausia reikėtų nuolat stebėti patalpas ir prieigas prie jų. Periodinis pamatų, įtrūkimų, pievelės, rūsio, fasado apžiūrėjimas turėtų būti vykdomas bent kas mėnesį. Tokiu atveju laiku sureaguojama į esamą problemą ir ją išspręsti tampa daug lengviau.

 

nuorodosSusiję straipsniai ir nuorodos:

lt_LTLithuanian